علت درد پهلو هنگام ورزش چیست و یا دویدن ؟

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت درد پهلو هنگام ورزش چیست و یا دویدن ؟
#1
علت درد پهلو هنگام ورزش چیست و یا دویدن ؟
شاید گاهی براتون پیش اومده باشه که بعد از یه مدت بی تمرینی ، هنگام ورزش کردن به ویژه دویدن ، درد شدیدی در قسمت پهلوی شکمتون احساس میکنید . این درد ناشی از اسپاسم یا گرفتگی دیافراگم و کمبود اکسیژن میباشه که با استراحت برطرف میشه و جای نگرانی نداره .
دیافراگم پرده ای ماهیچه ای بین قفسه ی سینه و شکم است که تنفس رو کنترل میکنه . انقباض دیافراگم با حرکت پاها به سمت بالا و پائین و فشاری که بر روی ماهیچه های شکم وارد میکنند ، صورت میگیره . در همین زمان به دلیل انجام فعالیت ورزشی ، تنفس سریعتر میشه ، در نتیجه شش ها منبسط شده و دیافراگم رو به پائین فشار میدن . این فشار دو طرفه ، خون رو از دیافراگم خارج کرده و اون رو دچار کمبود اکسیژن میکنه .
بدون اکسیژن کافی ماهیچه ها دچارگرفتگی میشن و ما احساس درد میکنیم . البته معده هم میتونه در تشدید درد پهلو نقش داشته باشه . به این صورت که اگر قبل از ورزش ، معده از غذاهای پر چرب که دیر هضم هستن ، پر بشه روی دیافراگم سنگینی میکنه و به درد پهلو منجر میشه . شاید علت اصلی تیر کشیدن پهلو ، عدم فعالیت به مدت طولانی و یکباره به فعالیت پرداختنه ، که در اثر مداومت به تمرین بهبود پیدا میکنه .
هرگاه به هنگام ورزش یا دویدن دچار درد پهلوی شکم شدین ، سرعت حرکتتون رو کم کنید و نفس عمیق بکشید . برای کاهش درد میتونید چند تا نفس عمیق بکشید اما دقت کنید که هنگام دم (نفس را به داخل کشیدن) ، دست ها رو بالای سر برده و با بازدم (نفس را بیرون دادن) کمی خم شوید و بعد با دست پهلوتون رو فشار بدین . برای جلوگیری از شروع این درد ، بهتره به آرومی ورزش رو شروع کنید و به تدریج سرعت و شدت اون رو افزایش بدین و دست کم تا 1 ساعت پس از خوردن غذا ورزش نکنید .

منبع : پیج "بدنسازی از دید علمی
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان