تراپی بعد از مصرف دوره های استروئیدی جهت حفظ حجم

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تراپی بعد از مصرف دوره های استروئیدی جهت حفظ حجم
#1
تراپی بعد از مصرف دوره های استروئیدی:
هدف ما بعد ازگذراندن یک دوره فقط یک چیز هست: كه آنچه را در طول اجرای دوره به دست آوردیم را بتوانیم حفظ کنیم. متاسفانه حرفشو زدن راحت تره تا عمل.زیرا میزان هورمونهای مختلف و مواد دیگری كه به میزان زیاد در بدنتان وجود داشت ( تستوسترون، عامل رشدی انسولین مانند، هورمون رشد، و میزان کم گلکوکورتیکوئید ها) حالا تغیر خواهد کرد. متاسفانه با این تغیر میزان هورمونهای کاتابولیک بالا رفته و هورمونهای مفید برای رشد عضله کم خواهد شد. کاری را كه باید هر چه سریعتر انجام داد این هست كه بدن را سریعتر وادار کرد كه شروع به ترشح هورمونهای آنابولیک خودش کند، و از نوع هورمونهای کاتابولیک کمتر ترشح کند. متاسفانه بدن شما نقشه های دیگری برای شما دارد! اما ما هم همینطور!!
و من بسیار مطمئن هستم كه این روش به شما این اجازه را خواهد داد كه هر چه سریعتر هورمونهای بدن خود را وادار به ترشح هورمونهای آنابولیک کرده و بخش کمتری از پیشرفت بدست امده از دوره مصرف استروئید را از دست بدهید. این پروتکلی كه بعد از دوره استروئید دنبال میشود را تراپی بعد از دوره میگویند.
اول از هر چیز من به شما توضیح خواهم داد كه کدام هورمونهای آنابولیکی بعد از دوره کاهش مییابند و کدام هورمونهای کاتابولیک بیشتر میشوند. سپس به شما خواهم گفت كه کدامین داروها این وضیعت را به صورت به حالت مثبت بر خواهد گرداند. در ابتدا من بهتون یک توضیحی خواهم داد كه بدن بعد از متوقف شدن دوره استروئیدی چطور کار خواهد کرد و اینکه یک زمانی نیاز هست كه بدن بتواند به تولید دوباره هورمونها در سطح نرمال برگردد و دقت داشته باشید كه در این مرحله هست كه شما اکثر مقدار عضله به دست امده را از دست میدهید (یعنی زمان بین اتمام دوره و شروع ترشح هورمونها توسط خود بدن). پس ما باید سعی کنیم این مرحله را تا حد امکان کوتاه تر کنیم. اول نیاز داریم بدونیم كه در بدن شما چی میگذره و چی باعث میشه این اتفاق بیفته.
یکی از داروهای كه ما برای این منظور در نظر گرفتیم SERM یا همون (تنظیم کننده رسپتور استروژنی) میباشد یعنی كه خود مثل استروژن عمل میکند ولی رسپتورهای استروژنی را پر میکند و اینکار را انتخابی انجام میدهد. اینکار را توسط بلوکه کردن نوسخه برداری از ژنهای مرتبط در بعضی ژنها و شروع نوسخه برداری در ژنهای دیگر انجام میدهد. خوشبختانه اثرات استروژنی نیز بر روی استخوانها دارد یعنی چگالی استخوان ها را افزایش میدهد و همچننین کلسترول خون را پایین میآورد و همچینین از ژینکوماستی در بافت سینه از طریق ممانعت کردن نوسخه برداری از ژن مربوطه جلوگیری میکند. به هر حال در غده هیپوفیز هم به عنوان ضد استروژن عمل میکند و موجب افزایش FSH و LH میشود كه نتیجه در افزایش تستوسترون بدن میدهد. ۲۰ میلیگرم از نولوادکس تستوسترون شما را بندازه ۱۵۰ در صد بالا میبرد.اولین و مهمترین کاربردش در جلو گیری از ژینکوماستی هست.نولوادکس با رقابت برای رسپتورهای بافت سینه و اتصال به انها اینکار را انجام میدهد. پس میتوان گفت كه تاثیر تاموکسیفن نیز از همین طریق هست. استروژن برای عملکرد سیستم ایمنی و سطح چربیهای خون مفید هست كه تاموکسیفن اینکار ها را هم انجام میدهد.
نولوادکس همچنین کاربردهای زیادی در افزایش FSH و LH و تولید تستوسترون در مردان عقیم دارد. همینطور میتواند مقداری از استروژن را در هیپوفیز بلوک کند. كه مزییت مهمی هست خصوصا وقتی از HCG استفاده شود.حالا چرا ما کلامید استفاده نکنیم؟ اساسا چون کلامید قدرت نولوادکس را ندارد و باید بیشتر مصرف شود. در مقایسه ۱۵۰ میلیگرم کلامید نیاز هست تا همون اثر ۲۰ میلیگرم نولوادکس را در بالا بردن ۱۵۰ در صدی تستوسترون داشته باشد. در ضمن نولوادکس ترشح LH را هم بالا میبرد. همانطوری كه میدانید نولوادکس بسیار ضد استروژنی میباشد ولی در هر دوی هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر میگذارد. اما تاثیر کلامید در هیپوفیز بسیار ضعیف هست و من پیشنهاد میکنم از کلامید برای بعد دوره استفاده نشه.
خوب حالا بعد از یک دوره استروئید، چقدر باید نولوادکس مصرف کرد؟ من ۲۰ میلیگرم در روز را ترجیح میدهم. اما احتمالا بشه با ۵ میلیگرم در روز هم موجب تحریک غدد ***ی برای ترشح شد. اما در هر صورت ۲۰ میلیگرم در روز دوزی هست كه من و خیلیها استفاده کردیم و موفق بووده.
ارمیدكس داروی ممانعت کننده آروماتاز هست یعنی از تبدیل تستوسترون به استروژن جلوگیری میکنه، ۰.5 میلیگرم تا ۱ میلیگرم روزی کافی میباشد. دیدم كه حتا تا ۱۰ میلیگرم هم استفاده شده اما نتیجش فرقی با ۱ میلیگرم ندارد. لتروزول دیگر دارویی هست كه از این نوع میباشد یعنی جلوگیری از تبدیل تستوسترون به استروژن میکند. ۱۰۰ میکروگرم در روز توصیه شده.
باید دقت داشت كه من دیدم خیلیها دوزهای زیاد و خنده داری را توصیه میکنند ولی باید توجه داشت كه بدن به هر یک از این داروها تا یک حدی پاسخ میدهد و نمیتوان با مصرف یک مگا دوز بالا انتظار داشت كه همه چیز تنظیم شود با همین خاطر ما چندین دارو را با هم برسی میکنیم.
حالا ما نیاز داریم یک چیزی را با نولوادکس مصرف کنیم كه به روشی متفاوت عمل میکند و مطمئنا آن چیزی نیست بجز HCG . HCG یک هورمون پپتیدی هست كه توسط جنین انسان در مراحل اولیه جنینی و سپس توسط جفت ترشح میشه. و موجب تحریک گنادها میشود. این هورمون اینکار را با تحریک LH و تاثیر آن بروی سلوهای لیدیگ انجام میده و موجب ترشح تستوسترون میشه. پس ما میتوانیم با استفاده از نولوادکس تولید هورمونهای LH و FSH را تحریک کنیم و با HCG مستقیما سلولهای لیدیگ را تحریک به تولید تستوسترون کنیم.
متاسفانه وقتی HCG تستوسترون را افزایش میدهد، استروژن را هم افزایش میدهد و همانطوریکه میدونید استروژن رویه سلولهای لیدیگ تاثیر میگذارد و موجب اختلال در آنزیمهای تولید کننده تستوسترون میشود. و این خود قسمتی از همون فید بک منفی هست كه قبلا صحبتش را کردیم.همینطور افزایش LH موجب کاهش حساسیت رسپتورهای آن میشود. از آنجائیکه HCG ، همون کار LH را هم انجام میدهد، میتوان همین انتظار را ازش داشت. این کاهش LH موجب افزایش کلسترول استروئیدی میشود، پس وقتی كه HCG موجب افزایش تستوسترون شد، نباید بیش از حد استفاده شود چون اگر استروژن زیادی تولید کنید، کلسترول بیشتری در دسترس خواهد بود.

این موجب خواهد شد كه تستوسترون کمتری تولید شود. در حقیقت در موشها نشاند داده شده كه اگر دوز اولیه آنقدر زیاد باشد كه تستوسترون به حد زیادی بالا رود، آنوقت
سلولهای لیدیگ حساسیتشان را از دست داده و دوز بعدی موجب افزایش تستوسترون نخواهد شد. پس اگر دوز اول HCG بالا باشد دوز دوم کار نخواهد کرد. معمولا کاهش LH دلیل اصلی کمبود تسترون نیست چون LH در طی بعد از دوره خیلی سریع به حد بالا برمیگردد اما این تولید تستوسترون هست كه مشکل هست. دلیل این موضوع میتونه به این خاطر باشه كه هیپوفیز شما خیلی تحت فشار در کار میکنه تا سلولهای آب رفته لیدیگ را دوباره وادار به ترشح تستوسترون کنه. HCG همینطور موجب برگشت حجم دوباره بیضه ها به حالت اول یعنی نرمال میشود و این مساله برای مردان مهم میباشد!

همینطور نشان داده شده كه HCG در مردانی كه LH پایینتری دارند یعنی در زمان بعد از دوره بهتر عمل میکند.
اینطور به نظر میرسد كه تاثیر LH قبل از اینکه HCG بتونه کار خودشو انجام بده ضروری میباشد. بر حال این مساله برای ما مهم نیست چون ما وقتی ازش استفاده میکنیم كه سطح LH و گنادو تروپین پایین هستند فقط مساله اینجاس كه ما باید قبل از اینکه میزانش به حاد نرمال برسه، مصرفش رو متوقف کنیم والا کار نخواهد کرد. خوشبختانه کاهش ترشح گنادها كه در اثر دوره استروئیدی ایجاد شده، به ما این اجازه رو میده كه بتونیم از HCG به بهترین نحو استفاده کنیم. پس همونطوری كه گفتم اینکه HCG در حالت عادی حالت ممانعت کننده در ترشح تستوسترون داره در اینجا صادق نیست. این خبر بسیار خوبی برای ما هاست چونکه میتونیم از HCG در تراپی بعد از دوره استفاده کنیم.
اما آیا ما هنوز هم بااستفاده از HCG بعد از اتمام دوره، ریسک میکنیم؟ نه، زیرا تحقیقات در مورد انسان نشان داد كه HCG مستقیما موجب ممانعت از ترشح LH نمیشود، بلکه ممکنه از طریق تحریک ترشح تستوسترون موجب ممانعت LH بشه چون فید بک منفی بده. عامل دیگه كه باید در نظر گرفت در مورد تاثیر بروی آنزیم آروماتاز در بیضه ها هاست كه موجب میشه تستوسترون به استروژن تبدیل شده و در نتیجه باعث ممانعت از ترشح تستوسترون شه. متاسفانه مساله دیگه میتونه کاهش تنظیم رسپتورهای LH در سلولهای لیدیگ توسط دوز بالای HCG باشه. كه اینکار میتونه از طریق بلکه کردن تبدیل ۱۷ آلفا-هیدروکسی پروژسترون به تستوسترون توسط HCG باشه. نولوادکس در حقیقت از اینکار جلوگیری میکند. چون نولوادکس تاثیر مستقیم ضد استروژنی داشته و ترشح LH را در هیپوفیز بالا میبرد. پس اگه ما نولوادکس مصرف کنیم فقط نیاز هاست كه HCG را موقعی مصرف کنیم كه سطح گونادوتروپین ها پایین باشند.
اما هنوز HCG با اینکه سبب بالا رفتن تستوسترون میشه استروژن را هم بالا میبره. اما ما میتوانیم با مصرف دوز پایین HCG یعنی در حد ۳۰۰ iu از بالا رفتن استروژن جلوگیری کنیم. البته من دوس دارم كه ۵۰۰ iu تزریق کنم تا بدانم هر چه سریعتر به فعالیت بیفته و کمتر از عضلاتی را كه بدست آوردم را از دست بدم. شاید ره حال در اینجا مصرف ویتامین ای بهمراه HCG میباشد. چون مصرف ویتامین ای موجب بالا رفتن پاسخ تستوسترون به HCG شده و میزان تستوسترون را به حد زیادی بالا خواهد برد. پس ما میتوانیم نتیجه بهتری در استفاده توام HCG و ویتامین ای ۱۰۰۰ iu درروز ببریم.
اما بیایید مشکل استروژن را حل کنیم. یعنی ممانعت کننده آنزیم آروماتاز استفاده کنیم. حالا کدامیک. چون ما از نولوادکس استفاده میکنیم نمیتوانیم همزمان از اریمیداكس یا لتروزول استفاده کنیم چون نولوادکس سطح دو تای دیگر را در پلاسما پایین میآورد!
پس باید ارامآزین استفاده کنیم. ارامازین همچین کمک به گذاشتن تاثیرات آندروژنی هم میکند. واین آخرین دارویی كه پیشنهاد میشه برای اینکه تا ۸۵ درصد استروژن را از بدن دفع کنه. و در ضمن مصرف ارامازین با نولوادکس تاثیر آنزیم اكسامستان را کاهش نمیده. پس دیگه فکر میکنم مشکل همراه با مصرف HCG دیگه حل شده باشه. و ما میتوانیم از HCG به میزان ۵۰۰ iu در روز مصرف کنیم تا هر چه سریعتر بدن را وادار به ترشح تستوسترون کنیم.
با این پروتکل تراپی بعد از دوره، افزایش سریعی در LH FSH و تستوسترون خواهد بود و تمامی فاکتورهایی كه میتونه برگشت هورمونهای بدن به سطح نرمال را به تاخیر

بندازه بلوکه خواهد شد. پس من فکر میکنم كه از لحظه ای كه دورتون تموم شد باید بلافاصله این پروتکل را دنبال کنید (یک هفته بعد از آخرین تزریق یا روز بعد از آخرین
قرص). به یاد داشته باشید صبر یعنی قرار دادن بدنتان در یک سر در گمی و اینکه حجم زیادی را از دست خواهید داد. هیچ مدرکی وجود نداره كه ثبت کنه كه صبر کردن بعد

از اتمام دوره موجب میشه تاثیر تراپی بهتر باشه. صبر بعد از دوره، یعنی زمانی كه شما هیچ کار خاصی را انجام نمیدید كه روش به دست امده را از دست ندید و بدنتون را
دوباره مجبور به ترشح نرمال هورمونها کنید. و حالا سوال اینه كه برای چه مدتی باید این تراپی ادامه داشته باشه؟ خوب باید دقت داشت كه مصرف HCG را باید سریع به دلیل

ذکر شده متوقف کرد. اما نولوادکس و ارامآزین را میتوان برای مدت طولانیتری ادامه داد. به طور ایده آل باید هفته ای یکبار آزمایش خون داد، اما میشه ماهیانه هم اینکار

رو کرد و از میزان هورمونها با خبر شد. و تا زمانی این تراپی را ادامه میدیم تا مطمئن شیم كه بدنمون به حد نرمال برگشته اما آزمایش خون هفته ای واقعا ضروری نیست. اگه
نیاز
باشه كه بدونه سوژه به آزمایش خون و بطور تقریبی گفت كه چقدر باید از هر ماده استفاده کرد و یا به چه مدت من توصیه خود را در زیر آوردیم. البته باید در نظر داشت كه

من بحث تغذیه یا عوامل دیگه را نمیکنم چون هدفم در این جا تنها برگرداندن سطح هورمونها به حالت نرمال در بدن بعد از انجام دوره هاست.

برنامه هفتگی نولوادکس/ HCG /اراامازین / ویتامین ای
۱. ۲۰ میلیگرم/ ۵۰۰ ایو/ ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم/ ۱۰۰۰ IU در روز
۲. ۲۰ میلیگرم/ ۵۰۰ ایو/ ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم/ ۱۰۰۰ IU در روز
۳. ۲۰ میلیگرم/ ۵۰۰ ایو/ ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم/ ۱۰۰۰ IU در روز
۴. ۲۰ میلیگرم / ۲۰ تا ۲۵ میلیگرم در روز
۵. ۲۰ میلیگرم/ ۲۰ تا ۲۵ میلیگرم در روز
۶. ۲۰ میلیگرم در روز

از استروئید دات کام ، تهییه و ترجمه: آرش ب. از سایت بدنساز.
منابع:
1. Human Anatomy and Physiology, 6th ed. John W. Hole jr
2. Mol Cell Endocrinol. 2004 Sep 30;224(1-2):73-82.
3. Endocrinology. 1995 Feb;136(2):536-42
4. Breast Cancer Res Treat. 2005Oct;93(3):277-87.
5. Treat Endocrinol. 2004;3(2):105-15. Review.
6. Fertil Steril. 1978 Mar;29(3):320-7

7. Disparate effect of clomiphene and<SPAN style="FONT-FAMILY: 'Times New Roman','serif'; FONT-SIZE: 13.5pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" lang=FA>
پاسخ
 تشکر شده توسط: riahi , smv


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان